Utvrđivanje načina testiranja pacijenata na prisustvo korona virusa pre prijema u bolnicu

Osobe čije zdravstveno stanje zahteva hospitalizaciju testiraju se brzim antigenskim testom na prisustvo virusa COVID-19 u nazofaringealnom brisu. Na taj način biće testirani svi pacijenti koji budu hospitalizovani na Institutu nakon prijema kroz hitnu službu.

Zakazani pacijenti koji dolaze na elektivne operacije donose rezultat brzog antigenskog testa, koji mora biti negativan i ne stariji od 24 časa. Ukoliko nemaju test ili je on stariji od 24 h, biće testirani na Institutu pre hospitalizacije.

Antigenskim i eventualno PCR testom, biće testirani i pacijenti koji tokom hospitalizacije razviju simptome kovid infekcije, dok će pacijenti bez simptoma ponovo biti testirani brzim antigenskim testom ukoliko duže leže u bolnici (testiraće se jednom nedeljno).

Komisija za bolničke infekcije IOB Banjica